Massage chair

Massaggio Eccellente 2 PRO

Massage, design, quality – just what you need to relax.

Massaggio Eccellente 2 PRO

(52 customer reviews)

2970 

Color:
Compare

Availability in stock
Courier delivery: 4-6 working days

Special product features:
 • roller foot massage
 • SL-shape
 • stretching of the lower body parts
 • magnetotherapy of the hands and legs
 • Zero Gravity
FoRest Lords logo EN 2

By buying a massage chair, you can make your contribution and support the FoRest Lords.

ar augmented reality icon

While browsing the website on your mobile device, click the AR icon and place the virtual chair in the desired location. Move, rotate and adjust

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO Zero Gravity

Zero Gravity means zero tension


The most comfortable position which allows you to relax and enjoy a massage... yes, that's the Zero Gravity position. It perfectly relaxes tense muscles and joints, and makes chair massage even more enjoyable and comfortable.

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO SL-shape

SL-shape and its reach


S: the shape of the linear guide, which allows the massage to be performed even more closely to the natural line of the spine.
L: the reach, i.e. the massaging arms perform their function even further... all the way down to the buttocks.

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO stretching

Blissful stretch


Cyclical movements similar to those in a rocking chair, combined with airbags and a massager in one of the automatic programmes, gently and sensitively stretch the muscles of the lower body.

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO heating

Enveloping warmth


The extremely pleasant heating function fills your body with subtle warmth not only during the massage, but also after an evening stroll. The gentle, deep warmth relaxes the tensions that have built up over the day and allows your muscles to be gently massaged.

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO remote control

You take control... just like that


6 automatic programmes
5 massage techniques
3 levels of intensity and speed

It's easy to choose from ready-made, finely tuned automatic programmes and highly adjustable massage techniques to find your favourite massage sequence.

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO hands massager

Soothing touch of the airbags


3 levels of intensity of the airbag massage.

Feel the air massaging your body. Select the perfect airbag massage intensity for you from three available levels.
Their sensitive touch will stimulate lymphatic flow and ensure blissful relaxation.

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO legs massager

Roller foot massage


In a matter of moments, a massage with massage rollers is enough to stimulate blood circulation. This massage, further supported by the massage pads, relieves the feet of tension and distributes heat throughout the body.

Massaggio Eccellente 2 model is also available without foot massager)

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO magnet therapy

The magic of magnetotherapy


The gentle action of the magnetic field around the hands and feet perfectly complements the massage in the massage chair. The imperceptible touch of magnetotherapy promotes cell regeneration and, when applied regularly, improves the overall condition of your legs and arms.

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO 3 colors

Quality and colours


The absolutely unique colour palette with classic black, velvety beige or the unobvious combination of caramel and mahogany allows you to choose the perfect match for your interior. Finished with extreme attention to detail, the modern design is highlighted by stylish lines

Check the dimensions:

Massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO dimensions

Additional information

Brand

Massaggio

Color

beige, carmel-mahogany, black

Number of automatic programs

6

Own program memory

none

Number of massage techniques

5

The scope of operation of massage techniques

holistic, in the selected range, pointwise

Range of massage with massage arms

SL-shape: neck↔︎thighs

Massage strenght levels for massage arms

1

Levels of airbag massage strength

3

Massage speed levels for massage arms

3

Massage width levels for massage arms

3

Massage system

2D

Air massage zones

shoulders, forearms, calves, feets

Foot massage

airbags, rollers

Roller massage speed levels

3

Unfolding

Zero Gravity

Heating

back (carbon matting)

Stretching

lower parts of the body

Magnetotherapy

hands, feets

Additional functions

phone holder

Height limit

192 cm

Weight limit

140 kg

Dimensions in a sitting position

150 x 76 x 112 cm (L x W x H)

Dimensions in a lying position

166 x 76 x 98 cm (L x W x H)

Box dimensions

148 x 77 x 84 cm (L x W x H)

Seat width

51 cm

The minimum width of the door opening

80 cm

Weight

71 kg

Rated power input

110 W

Loudness

<60 dB

Upholstery

eco leather

Warranty

12 mth (companies), 24 mth (individuals)

Country of production

China

Warranty extension

+1 year, +2 years, +3 years

52 reviews for Massaggio Eccellente 2 PRO

 1. Mirela

  Jestem bardzo zadowolona z zakupu fotela maskującego.To jest moja odskocznia po całym dniu pracy.Z fotel korzysta cała rodzinka jesteśmy zadowoleni

 2. Maria Góral

  Witam

  Maria 62 lata

  Fotel masujący kupiłam w maju 2021r.Jestem z niego bardzo zadowolona. Do maja br. od 4 lat korzystałam z mężem co tydzień z usług fizjoterapeuty. Teraz korzystając codziennie z fotela zrezygnowaliśmy z tych usług. Dodatkową zaletą tego fotela jest to że uruchamia limfę w nogach i rękach co powoduje, ze przy pracy(własna gastronomia)stojącej nie dokucza nam tak duże zmęczenie kończyn.

  Moim ulubionym programem jest F4, a męża F2, ale korzystamy ze wszystkich programów w zależności od dnia i zmęczenia.

  Fotel jest godny polecenia jest ładny wizualnie ale nade wszystko praktyczny i niezbędny

 3. Anna

  Bardzo polecam fotel, użytkowany jest codziennie bywa, że i dwukrotnie w ciągu dnia rano i wieczorkiem, ulubiony program to 1 i 3 zakup dokonany w maju 2021.

 4. Aleksander

  Witam.

  Ja i moja małżonka jesteśmy w wieku emerytalnym i potrzeba zabiegów rehabilitacyjnych sprawiła zainteresowanie fotelami masującymi.

  Na kupno fotela masującego Massaggio Eccellente 2 Pro zdecydowaliśmy się po dłuższym poszukiwaniu i przeglądzie różnych foteli na stronie internetowej. Ostateczną decyzję o wyborze fotela podjęliśmy w salonie foteli masujących we Wrocławiu po praktycznym wypróbowaniu różnych foteli. Wcześniej mieliśmy upatrzony inny fotel ale po praktycznej próbie wybór padł na Massaggio Eccellente 2 Pro. Jest to fotel bardzo estetycznie wykonany, zajmuje mało miejsca w pokoju. Dzięki kółkom łatwo można go ustawiać i przestawiać. Fotel jest rewelacyjny.

  Posiada 6 programów automatycznych masażu a ponadto można regulować ustawienia masowania ciała dostosowując do własnych potrzeb. Ważnym elementem również dla nas jest to, że masowane są stopy i łydki. Masaż daje całkowity komfort i odprężenie . Fotel daje nam to czego oczekiwaliśmy , używany jest codziennie .

  W salonie we Wrocławiu miła obsługa, Pani udzielała wyczerpujących informacji na temat różnych modeli i jednocześnie można było praktycznie wypróbować. Po wyborze odpowiedniego fotela dostawa była bardzo szybka . Pracownicy firmy wnieśli i zamontowali fotel w domu oraz udzielili instruktażu użytkowania. Z fotela oraz obsługi Rest Lords jesteśmy bardzo zadowoleni.

  Aleksander

  6.08.2021

 5. Michał D

  Zakupiliśmy fotel spontanicznie, po skorzystaniu u znajomych. Super zakup. Korzystamy codziennie, szczególnie z masażu relax oraz rozciągającego po treningu. Dodatkowo fotel jest bardzo elegancki, super się prezentuje, skóra jest bardzo miękka i miła w dotyku. Polecamy jak najbardziej.

 6. Arkadiusz

  Jestem bardzo zadowolony z zakupu fotela masującego. Profesjonalny masaż i relaks w domu. To jest to o co mi chodziło. Masaż o każdej porze bez wychodzenia z domu. Polecam

 7. Wojciech

  Moja najwspanialsza Żona o dłuższego czasu skarżyła się na bóle pleców, głównie w okolicy krzyża. Jako że zbliżały się święta Bożego Narodzenia, postanowiłem kupić Jej fotel masujący, rozwiązując tym samym dwa palące problemy : dolegliwości Żony i co Jej kupić na prezent. Fotel dotarł tydzień przed świętami, okazały karton w garażu o dziwo nie wzbudził zainteresowania (Kobiety :). Nie pytajcie, jaką minę miała moja druga połowa gdy pokazałem Jej prezent, jak wtaszczyliśmy go na pierwsze piętro i ile punktów za niego dostałem :) Do rzeczy: to nasz pierwszy fotel masujący. Korzystamy z niego codziennie, co ciekawe, głównie ja :) Po ponad pół roku użytkowania Żona jest bardzo zadowolona, Jej dolegliwości w sposób istotny ustąpiły, masaż pomaga Jej także przy migrenowych bólach głowy. Z kolei mi po całym dniu pracy masaż pleców pozwala się odprężyć przed snem. Mnogość funkcji pozwala na dobór odpowiedniego masażu praktycznie całego ciała w zależności od potrzeb i nastroju, mamy tu nawet rolkowy masaż stóp i podgrzewaną strefę lędźwiową. Dodatkowo, ten stylowo wyglądający mebel świetnie sprawdza się jako wieszak na pranie ;) A zatem, jeśli szukasz wszystko – mającego fotela masującego ale w przystępnej cenie – polecam ten model.

 8. jch

  Decyzje o wyborze i zakupie fotela podjąłem po uzyskaniu informacji zawartych w państwa ofercie . Fotel spełnia oczekiwane wymagania , jest estetyczny i prosty w obsłudze . Każdy użytkownik może odnaleźć swój program i relaksując się poprawić swój stan zdrowia.Profesjonalny masaż to domena fotela.

 9. Marian Szuba

  Kiedy zacząłem się interesować swoim zdrowiem, a szczególnie kłopotami kręgosłupa postanowiłem skorzystać z masażysty w niedalekiej odemknie miejscowości. Spoczynku czas wydawał mi się nie duży ale po pewnym czasie okazało się że coraz częściej opuszczam zabiegi bo wiele zajęć mi uniemożliwiało na korzystanie z zabiegów. Więc zacząłem się interesować fotelami masującymi. Przejrzałem naprawdę wiele ofert i po konsultacjach i opiniach postanowiłem na firmę Rest Lords i fotel Massaggio Eccellente 2 Pro – z którego jestem bardzo a bardzo zadowolony. Spełnia wszystkie moje wymagania a co idzie zaoszczędza mój czas bowiem wiele masaży mogę zrobić nawet późnym wieczorem.Muszę także nadmienić że masaże na tym fotelu są często lepsze od nie jednego masażysty. Po eksploatacji prawie rocznej nie widać żadnych ubytków, wytarć czy podobnych rzeczy. Spełnia moje i bliskich mi osób oczekiwania. Polecam innym za dogodność w dostawie, za uprzejmość, a przede wszystkim za profesjonalizm we wszelkich pytaniach związanych z fotelem i jego programami.

 10. Monika M.

  Dzień dobry.

  Fotel zakupiony w celu rehabilitacyjnym ze względu na uraz kręgosłupa.

  Cudowny sprzęt :) pomógł mi stanąć na nogi :)

  Sprawdza się nie tylko jako fotel do relaksu ,ale również jako sprzęt rehabilitacyjny.

  Polecam z całego serca.

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related articles

Related articles

Video

Videos about Massaggio Eccellente 2 PRO

Massaggio Eccellente 2 Pro massage chair - massage, design, quality

Absolutely stunning massage chair with sophisticated functionalities. It comes in three colour versions and two functional options. See them all and realize that there is everything you need to relax.

Massaggio Eccellente 2 PRO massage chair - unboxing

Learn how to attach the footrest and see that assembling the Massaggio Eccellente 2 PRO massage chair is actually very simple.

Massaggio Eccellente 2 massage chair - operating instructions

We explain how to control all the functionalities of the Massaggio Eccellente 2 massage chair (including its PRO version).

Files

Files to download

User manual of massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO (pdf)

Product card of massage chair Massaggio Eccellente 2 PRO (pdf)

3D solids Massaggio Eccellente 2 PRO for architects (zip)

Contact us

Quick contact!

Questions? Doubts? Difficulties choosing a massage chair? Our experts are at your disposal.

Call us

+48 729 086 390

You may also like…

SHARE WITH YOUR FRIENDS: