Massage chair

Massaggio Piccolo

SMALL MASSAGE CHAIR, WHICH SURPRISES WITH ITS POSSIBILITIES

Massaggio Piccolo

(88 customer reviews)

1170 

Let's talk

You can contact us immediately from Mon to Fri during office hours - 8:00 am to 6:00 pm. Outside office hours we will respond or call you back as soon as possible.

Chat

+48 729 086 390

Privacy policy

Compare

Availability in stock
Courier delivery: 4-6 working days

Q

Courier

The cost of delivery depends on the selected model and the country to which it is to be shipped. Dispatched on a pallet, to be brought in and assembled by the customer. Delivered within 4-6 days after release depending on the country of delivery. Courier contacts you on the day of delivery prior to the delivery.

FoRest Lords logo EN 2

By buying a massage chair, you can make your contribution and support the FoRest Lords.

ar augmented reality icon

While browsing the website on your mobile device, click the AR icon and place the virtual chair in the desired location. Move, rotate and adjust

Q

Technologia 3D AR

Visualize the massage chair in your interior using your smartphone or tablet and the 3D AR function, i.e. augmented reality. See for yourself what it might look like in your house or office, whether its colour matches the interior, the place you've chosen for it…

An AR-supporting web browser is required for proper operation. We recommend using Chrome (Android) or Safari (iOS). The 3D AR feature may not work properly on older smartphone models.

Remember - AR technology is not yet perfect. The dimensions of the displayed model may differ slightly from its actual size. This depends on the device and the process of the first scan. The model can also be scaled to adjust its size if necessary.

Fotel masujący Massaggio Piccolo lekki

Unprecedentedly handy


A small and lightweight massage chair ideal for even the smallest of spaces. The mounted castors and almost featherweight allow it to be moved around freely.

Thanks to the contoured and very comfortable seat, the chair can be used for more than just massages.

Fotel masujący Massaggio Piccolo możliwości

High end massage


3 automatic programmes
3 massage techniques
20 min. massage sessions

This is the only massage chair of its size on the market. A relaxing massage is provided by ready-made, pre-configured automatic programmes and massage techniques imitating the movements of human hands.

Fotel masujący Massaggio Piccolo sl-shape

SL-Shape


It is amazing that massage technology taken straight from the most expensive massage chairs is also used in such a compact model. The massage from the neck to the thighs brings perfect relaxation to the entire body.

Q

SL-shape

Term used to describe the shape of the linear guide aligned with the natural line of the spine, along which the massaging arms move. The range of massage extends from the neck to the buttocks, in selected models down to the thighs.

Fotel masujący Massaggio Piccolo masaż ud

Airbags massaging the thighs


By sensitively wrapping around the thighs, the air cushions take away tension, stimulate circulation and restore the strength in the legs.

Fotel masujący Massaggio Piccolo pilot

Trivially simple to operate


Controls are so simple, there's no need to consult the manual. A literally handy remote control makes it easy to select your favourite functions.

Fotel masujący Massaggio Piccolo bluetooth

Relaxing music via Bluetooth


Relaxing music coming from the massage chair speakers via Bluetooth connection enhances the massage effect, relaxing not only the body but also the mind.

Massage chair Massaggio Piccolo order

Beauty and elegance


Exceptional comfort is underlined by the velvety, perforated upholstery. The fleshy stitching and quality workmanship will make it hard to take your eye off it.

Check the dimensions:

Fotel masujący Massaggio Piccolo wymiary

Additional information

Brand

Massaggio

Color

black-brown

Personalization

none

Number of automatic programs

3

Own program memory

none

Number of massage techniques

3

The scope of operation of massage techniques

pointwise

Air massage strength levels

3

Mechanical massage width levels

1

Mechanical massage speed levels

1

Massage system

2D

Air massage zones

thighs

Foot massage

none

Roller massage speed levels

none

Automatic unfolding

none

Heating

none

Stretching

none

Magnetotherapy

none

Additional functions

Bluetooth speakers, phone holder, wheels for moving

Height limit

180 cm

Weight limit

120 kg

Dimensions in a sitting position

100 x 62 x 91 cm (L x W x H)

Dimensions in a lying position

not applicable

Box dimensions

122 x 65,5 x 73,5 cm (L x W x H)

Seat width

39 cm

The minimum width of the door opening

70 cm

Weight

25 kg

Rated power input

45 W

Loudness

<55 dB

Upholstery

eco leather

Warranty

12 mth (companies), 24 mth (individuals)

Country of production

China

Warranty extension

+1 year, +2 years, +3 years

88 reviews for Massaggio Piccolo

 1. Grzegorz

  Kilka miesięcy po zakupie i korzystają z niego wszyscy domownicy. Koty chętnie na nim przebywają gdy nie jest włączony. Wygląd estetyczny. Solidna konstrukcja. Przydatne funkcje regulacji manualnej rodzaju i miejsca masażu.

  Wadą zastosowanego w fotelu rozwiązania konstrukcyjnego jest to, że elementy masujące nie chowają się całkowicie po wyłączeniu masażu co utrudnia jego eksploatację jako mebel domowy. Elementy te uwierają na wysokości górnej części pleców.

 2. Wojciech Walczak

  Fotel jest ładny i bardzo funkcjonalny. Ustawienia masażu nie sprawiają żadnego problemu. Wszystko działa sprawnie. Polecam – bardzo dobry zakup.

 3. Mateusz

  Mały nie zajmuje dużo miejsca i działa bez żadnych zarzutów. Polecam :-)

 4. Jolanta Szalaty

  Fotel posiadam od około roku. Kompaktowa budowa świetnie sprawdza się w małym mieszkaniu. Również wygląd zachwyca. Co do funkcji masujących, to spełniają pokładane nadzieje. Osoby które miały okazję spróbować masażu były bardzo zadowolone. Polecam zarówno firmę jak i ten konkretny model.

 5. Martyna T.

  Od kiedy posiadam ten masujący fotel nieodłącznym elementem jest codzienny relaks po dniu pracy

  Praca siedząca więc naprawdę doceniam masaż na tym fotelu bo daje to realne korzyści zdrowotne

  Polecam

  Martyna

 6. Józef

  Prócz tego że troszkę za mały jest ok???

 7. Piotr k

  Fajny sprzęt i szczerze polecam.Dzięki massiaggio picollo czuję się lepiej

  każdego dnia.

 8. Katarzyna G

  Fotel użytkowany jest od niespełna pół roku – absolutnie fantastyczny! Zacznijmy od walorów estetycznych: jest zgrabnych i kompaktowych rozmiarów (jak na fotel tej klasy – w końcu taboret to, to nie jest). Pięknie wykończony. Elegancko obszyty. Już na pierwszy rzut oka widać, że projektanci bardzo się postarali dbając o każdy detal. Z resztą nie ma co się tutaj jakoś specjalnie rozwodzić, fotel jaki jest każdy widzi, a wygląda naprawdę schludnie i elegancko. To czego jednak nie widać, to całkiem dobre głośniki, nie jest to być może najwyższa półka, ale do posłuchania relaksującej muzyki w trakcie masażu są więcej niż wystarczające :) Fajnym rozwiązaniem jest także wnęka na telefon, nie zmieści się tam być może tablet, ale już większy smartfon jak najbardziej. Przechodząc do cech funkcjonalnych i sensu stricto masażu. Relaks jaki oferuje po ciężkim dniu pracy, czy całodziennych zakupach jest nieoceniony. Owszem pierwsze dni skończyły się mikro zakwasami na plecach i ramionach – co w moim odczuciu, stanowi zaletę, a nie wadę, bo oznacza, że faktycznie oddziałuje na ciało. Świetnie rozluźnia spięte mięśnie, jest bardzo wygodny – zdarzyło mi się, w nim, już nie raz zasnąć. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie masażu do wybranej partii tułowia i konkretnego programu. oczywiście opcji mogłoby być więcej, ale przy tym stosunku ceny do jakości i tak oceniam to rozwiązanie bardzo wysoko.

  Podsumowując:

  Fotel polecam przede wszystkim osobom, które cenią sobie masaż rozluźniający i rozbijający mięśnie, być może pierwsze dni będą mało komfortowe, ale później korzyści są niewspółmiernie wyższe. Osobom którym wystarcza poczucie, że “coś się tam dzieje, ale w sumie nie wiem co” – odradzam.

  Poza tym, fotel prezentuje się pięknie w każdej przestrzeni, a dzięki kompaktowym rozmiarom zmieści się nawet w kawalerce.

  Stosunek jakości do ceny określiłabym jako: bardzo dobry.

  massage chair
 9. Urszula i Roman Rolkowscy

  od miesiąca posiadamy fotel masujący “Picollo” Przetestowaliśmy go na różne sposoby i musimy przyznać, że nie spodziewaliśmy się takiego komfortu. w rehabilitacji naszych tylnych części ciała, Jesteśmy wraz z żoną bardzo zadowoleni. Specjalnie odczekaliśmy miesiąc czasu z wydaniem opinii, żeby znaleźć jakieś ujemnej strony. Musimy jednak stwierdzić wszystko jest w porządku i polecamy niezdecydowanym nabycie fotelu masującego.

  Urszula i Roman z Iławy

 10. Leszek

  Jestem bardzo zadowolony z zakupu tego fotela masującego,korzystam z niego codziennie, zarówno ja, jak i żona. Jest łatwy w obsłudze i niedrogi w zakupie,jak na warunki jakie spełnienia. Masaż odbywa się wzdłuż całych pleców, jak i również pośladków. Posiada wiele funkcji, gdzie możemy ustawić dowolne miejsce masażu. Fotel spełnił wszystkie moje oczekiwania. Jeżeli ktoś myśli o zakupie fotela masującego, to gorąco polecam. Firma jest wiarygodna i profesjonalna, i jest bardzo miła obsługa

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related articles

Related articles

Video

Videos about Massaggio Piccolo

Massaggio Piccolo massage chair - unboxing

See how the Massaggio Piccolo massage chair delivered by courier is packaged. You'll see that it is enough to connect one cable to make the chair ready to use.

Massaggio Piccolo massage chair - operating instructions

Learn how to use Massaggio Piccolo massage chair using a handheld remote control.

Differences between compact massage chairs - vlog

Compact, small, but powerful. What features distinguish each of the smallest massage chairs? Let's take a look.

Files

Files to download

User manual of massage chair Massaggio Piccolo (pdf)

Product card of massage chair Massaggio Piccolo (pdf)

3D solids Massaggio Piccolo for architects (zip)

Have any questions?

Our experts are there for you. Call or email.

+48 729 086 390
info@restlords.com

SHARE WITH YOUR FRIENDS:

In comparison:
Compare ×
Show comparison Continue shopping